Vinnare 2007




Filmörnen 2007

Jury
Mikael Svensson, filmrecensent på VF
Lars ”Larry” Axelsson, cineast
Jenny Tibblin, filmrecencent på SR Värmland

Vinjettfilmer producerade av EyeCatcher Entertainment
| Film 1 | Film 2 | Film 3 | Film 4 | Film 5 | Film 6 | Film 7 | Film 8 | Film 9 |

FILMÖRNEN
the Art of Clowning - Robert Ek
Ett knivskarpt berättarfokus som överraskar med välbekanta figurer.

Bästa film Tungviktsklassen
Vid första ögonkastet – Kristofer Bernhardtz
För en charmig kärleksflört som väcker stort leende.

Bästa film Mellanviktsklassen
the Art of Clowning - Robert Ek
Ett knivskarpt berättarfokus som överraskar med välbekanta figurer.

Bästa film Lättviktsklassen
En opera blir till – Leo Aldeland, Louise Christensson, Adam Ellertam, Fredrik Hasselgren, Erik Larsson, Emma Lindgren, Peter Lundberg, Emma Lundgren, Gustaf Mannberg, Oscar Pettersson & Anton Stodne
En nyfiken och lekfull inblick bakom kulisserna till en värld av musik.

Bästa ljud
the Art of Clowning - Johan Ekland
För att med en komplett ljudbild skapat den fulländade illusionen.

Bästa originalmusik
Klasskamp – Johan Ekland
Musiken följer filmens tema och flöde. Bidrar till helheten och förhöjer känslan.

Bästa manus
Vid första ögonkastet – Kristofer Bernhardtz
Till en klurig feelgoodfilm med en knorr på slutet.

Bästa klipp
Paus – Staffan Kvarneke
Från paus till paranoia med pricksäker tempohöjning.

Bästa foto
Slutna ögon – Veronika Jacobsson & Staffan Kvarneke
Med öga för detaljer och säker bildkomposition skapas en genomgående harmoni som stärker filmens uttryck.

Bästa spelfilm
the Art of clowning - Robert Ek
Utsökt hantverk som ger en filmisk totalupplevelse.

Bästa animation
Edward – Karl-Joel Larsson, Mikael Gustafsson, Phim Fransson & Helena Jäger
För en elegant svart humor i Tim Burtons anda.

Bästa experiment
Embryo of shadows – Karin Gustafsson
Visuell och suggestiv. Ett rytmiskt konstverk som man vill hänga på väggen.

Bästa manliga skådespelare
the Art of Clowning - John Ström Båtelson
Med dominerande utstrålning och självklar lyskraft träder en scenens mästare fram.

Bästa kvinnliga skådespelare
Slutna ögon – Anna Åsdell
Stark närvaro. Ett levande ansikte som fångar känslor och stämningar bortom det talade ordet.

Bästa dokumentär
Tiden kommer till fingrar – Natia Muzaevi, Frida Oskarsson & Helén Ranelius
För ett utförande som på ett briljant sätt sitter ihop med filmens tema.

Hedersomnämnanden
Paus – Mattias Nurmela
För sin effektivitet och underfundighet.

Himla söndag – Magnus Kihlström
För en humoristisk klackspark.

33 1/3 rpm – Marcus Sjögren
För att ha skapat en lättsam och insiktsfull film om nörderi.

Ordning och reda är fanimej A & O – Linnéa Dahlén & Joakim Malmberg
För en lustfylld framfusighet.

Tankar från en morgontrött plats – Mathilda Frykberg
För sin poetiska och stämningsfulla känsla.

Publikpriset
Teddy – Sandra Eklund, Tomas Holmberg, Daniel Leppänen & Kristian Norta


Kontaktpersoner:

  • Ordförande:
    Martin Sundahl
  • Sekreterare: 
  • Erik Fasth
  • Kassör:
    Elena Zetterman
  • Teknikutlåning:
    Omed Latif 

Café Gjuteriet

Café Gjuteriet: 054-100 700
.






Adress

Värmlands Filmförbund
Verkstadsgatan 1
652 19 Karlstad